REDIRECT – Képviseleti válság: Diagnózis és megoldási javaslatok

REDIRECT – Képviseleti válság: Diagnózis és megoldási javaslatok

Időtartam: 2023. feb. 1. – 2027. jan. 31. 

Támogatási forrás: Horizon Europe (grant nr.: 101095142), Call: HORIZON-CL2-2022-DEMOCRACY-01

KutatásvezetőPapp Zsófia

Résztvevő kutatókPapp ZsófiaSebestyén Annamária, Nagy Laura Emőke

Kutatás bemutatása

A REDIRECT projekt célja az európai demokratikus rendszerek jelenlegi átalakulásának vizsgálata, különös tekintettel arra, hogy ezek súlypontjai miként és milyen mértékben tolódtak el; valamint a „képviseleti eltávolodás” (representative disconnect) – egy összetett, többdimenziós jelenség, amely a démosz-kratosz kapcsolat intézményi, viselkedési és érzelmi szinten történő meggyengülését jelöli – mélyebb megértése.

A REDIRECT átfogó megközelítést alkalmaz a képviseleti demokrácia vizsgálatára, amely több releváns elemzési dimenziót integrál annak érdekében, hogy fenntartható megoldásokat és gyakorlati eszközöket dolgozzon ki a „folyton változó demokrácia” kihívásainak kezelésére. Célja, hogy hatékony megoldási javaslatokat fogalmazzon meg, amelyek alkalmazhatóak mind az intézmények – például a képviseleti demokrácia alapvető „közvetítő testületei”, mint a politikai pártok, politikai vezetők és parlamenti intézmények –, mind pedig a civil társadalom szintjén, az állampolgári elköteleződés és részvétel erősítésével.

A képviseleti demokráciával foglalkozó elméleti megközelítések kritikai áttekintésével párhuzamosan a REDIRECT interdiszciplináris és több szintű megközelítést alkalmaz a képviselet válságának különböző empirikus dimenzióinak vizsgálatára. Ezek közé tartozik az intézményekbe és politikai képviselőkbe vetett bizalom, a politikai perszonalizáció, a politikai individualizmus, a tömeg–elit összhang, valamint a társadalmi és közösségi média által kiváltott elégedetlenség.

A projekt hosszú távú célja, hogy eljusson a diagnózis felállításától a helyreállítási stratégiák megfogalmazásáig. A REDIRECT célja, hogy pragmatikus ajánlásokat dolgozzon ki a démosz-kratosz kapcsolat helyreállítására és megerősítésére kétirányú beavatkozás mentén. Egyrészt egy felülről lefelé irányuló stratégia keretében intézményi reformokat, például jogalkotási és eljárási innovációkat kíván megvalósítani az átláthatóság növelése és az állampolgárok teljes körű tájékoztatásának biztosítása érdekében. Másrészt egy alulról felfelé irányuló stratégiával kívánja erősíteni az állampolgárok és a közvetítő intézmények közötti kapcsolatot olyan kezdeményezéseken keresztül, mint a digitális részvétel, a társadalmi fenntarthatóság közös értékeinek terjesztése és a polgári nevelés fejlesztése.

A projekt hivatalos holnapja: https://redirect.unisi.it/