
Projektleírás
Kutatási projektünk célja a politikai tüntetéseken részt vevők körében végzett kérdőíves lekérdezés módszerének fejlesztése, standardizálása. A projekt a 2014 és 2016 között Dr. Szabó Andrea vezetésével az MTA TK-ban végzett tüntetéskutatás projektekre támaszkodik. A módszer standardizálásának részeként a projekt partnerek tüntetések kérdőíves lekérdezést fogják végezni a kutatásban részt vevő országokban, így Lengyelországban, Magyarországon és Németországban.
Magyarországon újnak mondható a kérdőíves tiltakozáskutatás (protest survey) módszere. Ennek lényege, hogy közvetlenül érjék el a résztvevőket a kutatók, és így tudjanak releváns adatokat nyerni a tüntetők szociológiai hátteréről, motivációiról, részvételi tapasztalatairól. Maga a tiltakozáskutatás a nemzetközi mozgalomkutatásban nem új módszer. Stefaan Walgrave és Joris Verhulst (2011) részletes tanulmánya szerint az első kérdőíves tüntetéskutatásra 1965-ben, Németországban és az Egyesült Királyságban rendezett atomenergia-ellenes tüntetések vizsgálata során került sor. A módszer segítségével a tiltakozók szocio-demográfiai jellemzői, részvételi tapasztalataik, mozgósításuk körülményei, csatornái, eszközei, valamint a tiltakozás szempontjából releváns motivációik, érzelmeik, attitűdjeik vizsgálhatóak a politikai rendszer, a tiltakozási kultúra, az általános és ügyspecifikus mozgósítási kontextus és a konkrét tiltakozás tükrében.
A lekérdezés során a tüntetők szociológiai és szervezeti hátterét, tiltakozási tapasztalatait és a tiltakozás értelmezési kereteit (frame) kívánjuk vizsgálni. A standardizáció lehetővé teszi összehasonlítható adatok felvételét a részt vevő országokban. A projekt első eredményeinek disszeminációjára 2018 második felében kerül sor.
Projektvezető
Dr. Mikecz Dániel, MTA TK PTI
Résztvevők
Böcskei Balázs, MTA TK PTI
Gerő Márton, MTA TK SZI
Kerényi Szabina, MTA TK SZI
Dr. Piotr Kocyba, Technische Universität Chemnitz
Dr. Jiri Navratil, Masarykova univerzita
Dr. Grzegorz Piotrowski, Europejskie Centrum Solidarności
Partnerintézmények
Europejskie Centrum Solidarności, Lengyelország
Masarykova univerzita, Csehország
Technische Universität Chemnitz, Németország
Kutatási gyorsjelentés:
- Tüntetők körében végzett kérdőíves lekérdezés a Magyar Szakszervezeti Szövetség által szervezett „Tüntetés a rabszolgatörvény ellen” című rendezvényen
- Protest for a future: Composition, mobilization and motives of the participants in Fridays For Future climate protests on 15 March, 2019 in 13 European cities