Kollégáink a WISE nemek közötti egyenlőségről és energiaszegénységről tartott páneurópai konferenciáján vettek részt

Kollégáink a WISE nemek közötti egyenlőségről és energiaszegénységről tartott páneurópai konferenciáján vettek részt

Ana Stojilovska tudományos munkatárs és Szabó Sára projektasszisztens részt vett a WISE páneurópai konferenciáján, amelyet 2024. december 6-án rendeztek meg Szófiában, Bulgáriában. Az esemény az első olyan konferencia volt, amely több mint 100 szakértőt, politikai döntéshozót, aktivistát és tapasztalati szakértőt hozott össze az Európai Unió több mint 15 országból, hogy megvitassák a nemek közötti egyenlőség és az energiaszegénység összefüggéseit. A WISE páneurópai konferencia az Európai Unió CERV programja és az Európai Klíma Alapítvány által támogatott WISE projekt részeként valósult meg.

A konferencia célja az volt, hogy az egyedülálló európai nők energiaszegénységének kritikus és gyakran elhanyagolt kérdésével foglalkozzon. Az egyedülálló nők, mint az energiaszegénység által aránytalanul nagy mértékben érintett demográfiai csoport – akik háromszor-négyszer nagyobb valószínűséggel szembesülnek ilyen nehézségekkel, mint az átlagnépesség – kerültek a megbeszélések középpontjába. A konferencia hangsúlyozta, hogy a tiszta, megfizethető energiához való hozzáférés biztosítása nem csupán társadalmi igazságosság kérdése, hanem alapvető emberi jog, amelyet be kell építeni Európa igazságos energetikai átmenetébe.

Kiemelt téma volt, hogy az energiával kapcsolatos kiszolgáltatottság és az olyan szélesebb körű társadalmi kérdések, mint a lakhatás minősége, a hőkomfort és az energiahatékony technológiákhoz való hozzáférés hogyan kapcsolódnak egymáshoz. Például az egyedül élő idős nőknek gyakran nehézséget okoz a háztartási energia kezelése, mivel nem ismerik a modern készülékeket, míg a migráns nők nem tudják ellenőrizni az energiafelhasználást a bérelt lakásokban.

A másik fókusz a szakpolitikai intézkedéseken volt, ezért a résztvevők azt vizsgálták, hogy a nemzeti és uniós szintű irányelveket hogyan lehetne alkalmazni, hogy a szélesebb körű energiaátalakítási kereteken belül prioritásként kezeljék ezeket a csoportokat. A konkrét lépések között szerepelt a helyi és nemzeti cselekvési tervek kidolgozása, az uniós szintű együttműködés megerősítése, valamint az egyedülálló nők megélt tapasztalatainak beépítése a szakpolitikába és a gyakorlatba. A WISE-konferencia hangsúlyozta, hogy sürgősen szükség van szolidaritásra és innovatív megközelítésekre, annak biztosítása érdekében, hogy egyetlen nő se maradjon le az európai energetikai átállásban.

Ana Stojilovska bemutatta a magyar WISE kollektíva eredményeit, és hangsúlyozta, hogy a magyarországi kontextusban az energiaszegénység hagyományosan a lakhatáshoz kapcsolódik, és aránytalanul nagy arányban érinti a gyermekes nagycsaládosokat, akik a mediánjövedelem 60%-ánál kevesebbet keresnek. Az energia- és éghajlatpolitika súlyosbíthatja az energiaszegénységet Magyarországon, ahogyan azt az energiaválság idején a közüzemi költségcsökkentő programok változásai is mutatták, amelyek az energiaárak emelkedéséhez vezettek. A családpolitikák szintén negatívan hatnak a nőkre, különösen az anyákra, mivel elősegítik a férfi partnerektől való függőséget.

Szabó Sára ismertette az egyik műhelymunka eredményeit, amelynek középpontjában az energiaszegénységben élő migráns és marginalizált közösségek nő tagjai álltak. A legfontosabb észrevételek között szerepelt a migránsok és menekültek bizonytalan jogállása és nyelvtudás hiánya, ami hátrányt jelent a lakhatáshoz és a munkaerőpiachoz való hozzáférés terén. A vidéki területeken a közösségek problémákkal szembesülhetnek az elektromos áramhoz való hozzáféréssel, valamint az alacsony jövedelmi helyzetüknek megfelelő támogatással. A műhelymunka résztvevői szisztematikus megközelítésként kiemelték a hozzáférhető közterületek szükségességét, valamint a rasszizmus, a homofóbia és az ellenséges környezet más formái elleni küzdelmet is.