A Jakab András és Sebők Miklós által szerkesztett, "Empirikus jogi kutatások - Paradigmák, módszertan, alkalmazási területek" című kötetben több mint harminc szerző tanulmánya mutatja be az empirikus jogi kutatások elméleti alapjait, gyakorlati módszertanát és alkalmazási területeit. A kötet egyszerre használható tankönyvként és kézikönyvként.
Az empirikus jogi kutatások a jogtudományra és a társadalomtudomány eredményeire egyaránt építő tudományterület. Egyszerre öleli fel a jogi témákra vonatkozó, empirikus társadalomtudományi kutatásokat, valamint az empirikus módszerek és eredmények felhasználását a jogászi-jogtudományi gondolkodásban.
A könyvet Lévay Miklós, az ELTE ÁJK Kriminológia Tanszék vezetője és Tóth István György, a TÁRKI Társadalomkutatási Intézet vezérigazgatója mutatták be. Lévay Miklós és Tóth István György egyaránt méltatták a szerkesztők azon törekvését, hogy közelebb hozzák a jogtudományok és a társadalomtudományok megközelítéseit egymáshoz, és elősegítsék a két terület egymástól való tanulását. Tóth István György kiemelte a könyvben rejlő lehetőséget a jogtudomány és a társadalomtudomány eltérő nyelvezetéből fakadó nehézségek áthidalására, valamint a jogtudomány gyakran normatív megközelítése és a társadalomtudományok empirikus beállítottsága közötti rés szűkítésére.
Lévay Miklós mértékadónak és mértéktartónak nevezte a kötetet. Három, számára kiemelkedő tanulmányt részletesebben is ismertetett, melyek betekintést nyújtottak a kötetben szereplő kritikai hangvételű írásokba is, legyen szó a kriminálstatisztika értékeléséről, vagy elméleti jellegű vizsgálódásról, mint például a büntetőjog fejlődésének narratívái.
Tóth István György a könyvben felsorakoztatott tanulmányok ismeretelméleti háttérfeltevéseinek sokszínűségét is méltatta: annak ellenére, hogy a pozitivista beállítottságú kutatók számára, mint saját bevallása szerint ő maga is, a kötet számos tanulmányának megközelítése a megszokottól eltérő, ez a sokszínűség pedig egy mélyrehatóbb képet ad a tudományterület jelenlegi állásáról.
A szerkesztők tervei szerint a kötet elsősorban posztgraduális tanulmányokat folytató hallgatók számára ad majd eligazodási pontot, de alapképzésben résztvevő hallgatók, és más, a tudományterület iránt érdeklődő kutatók számára is elérhető lesz.
A Jakab András és Sebők Miklós által szerkesztett könyv az "Empirikus jogi kutatások - Paradigmák, módszertan, alkalmazási területek" a kiadó honlapján megrendelhető.
Szabó Júlia Lilián - kommunikációs asszisztens