Ernesto Cruz Ruiz jelenleg a TUM School of Governance (München, Németország) DAAD doktori kutatója. Számtalan szakmai tapasztalattal rendelkezik a közszférában és az iparban, kiváltképp az üzleti és befektetési ösztönzéssel kapcsolatos területeken. Az akadémiai körökben kutatási programja a demokratikus újításokra, a tanácskozó és részvételi demokráciákra összpontosít. Hivatásának tekinti, hogy fokozza az állampolgárok részvételét a demokratikus folyamatokban, mint például az alkotmányozás és a politikaalkotás területein.
A gazdasági fejlődés és a demokrácia kapcsolatáról régóta folynak tudományos viták, melyek a jövedelem- és vagyonelosztásnak a rendszerváltásra, illetve a demokrácia megszilárdítására összpontosítanak. Ernesto azzal kívánt hozzájárulni e szakmai diskurzushoz, hogy a politikai egyenlőtlenség latin-amerikai demokratikus intézményekre kifejtett behatásaira fókuszált, a demokratizálódás harmadik hullámát követő időszakban.
Előadásából kiderült, hogy a demokratizálódás folyamata nem állt meg, miután a régió országai az autoriterizmusról a demokráciára álltak át. Állítása szerint a gazdasági fejlődés és a vagyonmegosztás az 1970-es éveket követően erősen befolyásolta a politikai szereplők közötti erőviszonyokat, és ezzel olyan ellentéteket hoztak létre Latin-Amerikában, amelyek eredményeként a politikai hatalom elosztására irányuló intézményeket megreformálták, illetőleg teljesen újakat hoztak létre. A politikai egyenlőtlenségek demokratikus újításokra gyakorolt hatásait kvantitatívan elemezte, és pozitív hatást vélt felfedezni a politikai egyenlőtlenségek és a demokratikus újítások között.
A tanulmány fő tézise az, hogy a demokrácia tovább fejlődik-e Latin-Amerikában, vagy a demokratizálódási hullám mára már teljesen lecsillapodni látszik. A vizsgálat eredményeként kiderült, hogy a demokratizálódási folyamatok harmadik hulláma igenis elérte a vizsgált kontinenst, és a politikai egyenlőtlenség támogatja, sőt, szinte kikényszeríti a demokratikus újításokat, mivel azok a politikai szereplőkön keresztül jutnak érvényre.
Ernesto Cruz Ruiz a PTI TK Speaker Series előadássorozatán
Elméletét bizonyítva arra a következtetésre jutott, hogy a politikai egyenlőtlenség pozitívan befolyásolja a demokratikus újításokat, és ezáltal azok szintén hatnak a politikai aktorokra. Érvelése szerint a politikai szereplők politikai preferenciákkal és akarattal rendelkeznek, amelyek egészen a kikényszerítő állapotig stabilan léteznek. Kiderült, hogy a politikai hatalomra való törekvés során a legfontosabb indíték az intézményváltás, a politikai szereplők aktuális politikai napirendje szerint. Vagyis a politikai hatalomért küzdők végső motivációja az intézmények megváltoztatása, a politikai szereplők aktuális preferenciái alapján.
Más szóval a politikai szereplők akarata nem elegendő a hatalom garantálásához, ezért több „de facto politikai hatalomra” van szükségük a „de jure politikai hatalom” eléréséhez, valamint az intézmények politikai nézeteinek és napirendjének megfelelő megváltoztatásához. Végül a kvantitatív kutatási eredmények során megállapította azt is, hogy a politikai egyenlőtlenség pozitív hatással van a latin-amerikai demokratikus intézményekre.